Nagłówek slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Kliknij tutaj
Previous slide
Next slide

NAWIERZCHNIE AMORTYZUJĄCE UPADEK​

CHARAKTERYSTYKA NAWIERZCHNI

W procesie projektowania, tworzenia placu zabaw istotne jest zapewnienie bawiącym się bezpiecznego podłoża w strefie funkcjonowania urządzenia.

Zgodnie z normą EN 1177 istnieje możliwość zastosowania następujących materiałów zapewniających amortyzację uderzenia, jak np. gumowe płytki/maty, jednolite (wylewane) nawierzchnie gumowe oraz materiał sypki niezwiązany, jak np. żwir, piasek, wióry drewniane, kora. Norma wskazuje, że dobrze utrzymana nawierzchnia trawiasta jest dopuszczalna w sytuacji upadku z wysokości do 1 metra.

Nawierzchnia gumowa wylewana - NA PLAC ZABAW

Nawierzchnia gumowa wylewana składa się z dwóch zasadniczych warstw: granulatu SBR oraz EPDM połączonych ze sobą za pomocą odpowiedniego spoiwa poliuretanowego oraz opcjonalnie lakieru barwnego w zależności od zastosowanego granulatu EPDM.

Nawierzchnia ta amortyzuje upadki i zmniejsza ryzyko stłuczeń. Nawierzchnia posiada system szybko odprowadzający wodę opadową, aby nie powstało na niej błoto i kałuże po deszczu.

1 – podkład z kruszywa łamanego
2 – granulat gumowy SBR 2-6mm
3 – granulat gumowy EPDM 1-3,5mm

Nawierzchnia PIASKOWA - NA PLAC ZABAW

Nawierzchnie piaskowe to najbardziej popularny i najczęściej stosowany na placach zabaw rodzaj nawierzchni bezpiecznej. Nawierzchnia wykonana jest z piasku płukanego rzecznego o grubości od 0,2 do 2 mm, amortyzująca upadek z wysokości do 300 cm. Wysokość nawierzchni wynosi 30 cm. Pod piaskiem wyścielona jest geowłóknina filtrująca, obrzeża nawierzchni piaskowej wykonane są z chodnikowych obrzeży betonowych na ławach betonowych.

Nawierzchnia SYNTETYCZNA / GUMOWA

Płyty gumowe oraz kostki gumowe to bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw odporna na działanie czynników zewnętrznych i na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym pozostają miękkie i bezpieczne w razie upadku. Nawierzchnia z płyty gumowej jak i kostki gumowej jest nie tylko wibroizolacyjna, wodoprzepuszczalna, antypoślizgowa, ale również posiada różne warianty kolorystyczne.

NAWIERCHNIA Maty GUMOWA (PRZEROSTOWE)

Maty przerostowe wykonane są z granulatu gumowego o wymiarach 1,5m x 1,0 m grubość 23mm.  Wykorzystywane są jako nawierzchnia amortyzująca upadek na zewnętrznych placach zabaw oraz siłowniach plenerowych. Maty gumowe układane są na warstwach przygotowanego podłoża i łączone ze sobą za pośrednictwem łączników z tworzywa.

Maty gumowe można układać:
– na ziemi
– na piasku ( który się da zagęścić)
– na podłożu betonowym
– na kruszywie

 

Na każdym z w/w podłoży należy dodatkowo  wykonać wypełnienie otworów maty gumowej np. ziemią, piaskiem, granulatem gumowym SBR lub EPDM co stanowi dodatkowy koszt dla Inwestora.

Najtańsza opcja to ułożenie mat na ziemi, zasianie trawy i uzupełnienie ziemią urodzajną.

 

Mata przerostowa:

  • wymiary: 1500x1000x23 mm
  • waga: 10 kg
  • kolor: czarny
  • obsługa: prosty montaż, łatwe czyszczenie
  • zastosowanie: place zabaw, siłownie zewnętrzne, tarasy
  • certyfikaty: EN 1177 / HIC
  • gwarancja producenta: 2 lata

Nawierzchnia ŻWIROWA

Żwir o grubość od 0,25- 8mm (dopuszczalna wg. Normy PN-EN 1176) jako amortyzator upadku.

W zależności od  danego urządzenia zabawowego należy dobrać odpowiednią  grubość warstwy żwiru (np. pod huśtawkami wahadłowymi i większością zestawów wykonuje się 20 cm )